72nd Emmys Recap: The Complete List of Nominees and Winners

The 72nd Emmy Awards is certainly one we will remember forever. The beloved Jimmy Kimmel kicked off the show with a fabulous monologue acknowledging the insignificance of the night with all of the issues the country and the world are currently facing. With that being said, he also pointed out how we are so incredibly lucky to have such great entertainment to keep us going in these tough times. The late night host next stated that television has become a vital member of each and every one of our households during the pandemic — and he is certainly not wrong.

At the beginning of Kimmel’s monologue, the camera panned to show the seats filled to the brim with stars dressed up for the event, giving the illusion of a packed house. Then the lights came on and we were tuned into the fact that those instances were really just clips from Emmys past and tonight the theater seats are instead filled with cardboard cutouts of the actors and actresses. Now let’s take a look at who took home the awards this year — or better yet had their Emmy delivered directly to their door as they tuned in virtually.

Outstanding Actress in a Comedy Series

Catherine O’hara (Schitt’s Creek)

Linda Cardellini (Dead to Me)

Issa Rae (Insecure)

Christina Applegate (Dead to Me)

Tracee Ellis Ross (Black-ish)

Rachel Brosnahan (Marvelous Mrs. Maisel)

Winner: Catherine O’hara (Schitt’s Creek)

Outstanding Lead Actor in a Comedy Series

Eugene Levy  (Schitt’s Creek)

Don Cheadle (Black Monday)

Ted Danson (The Good Place)

Ramy Youssef (Ramy)

Micheal Douglas (The Kaminsky Method)

Anthony Anderson (Black-ish)

Winner: Eugene Levy (Schitt’s Creek)

Outstanding Writer for a Comedy Series

Tony McNamara (The Great)

David West Read (Schitt’s Creek)

Daniel Levy (Schitt’s Creek)

Michael Schur (The Good Place)

Paul Simms (What We do in the Shadows)

Stephanie Robinson (What We do in the Shadows)

Sam Johnson, Chris Marcil (What We do in the Shadows)

Winner: Daniel Levy (Schitt’s Creek)

Outstanding Directing for a Comedy Series

Amy Sherman-Palladino (The Marvelous Mrs. Maisel)

Matt Shakman (The Great)

James Burrows (Will & Grace)

Ramy Youssef (Ramy)

Andrew Cividino, Daniel Levy (Schitt’s Creek)

Gail Mancuso (Modern Family)

Daniel Pallidino (The Marvelous Mrs. Maisel)

Winner: Andrew Cividino, Daniel Levy (Schitt’s Creek)

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

Andre Braugher (Brooklyn Nine-Nine)

William Jackson Harper (The Good Place)

Tony Shaloub (The Marvelous Mrs. Maisel)

Kenan Thompson (Saturday Night Live)

Daniel Levy (Schitt’s Creek)

Winner: Daniel Levy (Schitt’s Creek)

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

Betty Gilpen (Glow)

Darcy Carden (The Good Place)

Yvonne Orji (Insecure)

Alex Borstein (The Marvelous Mrs. Maisel)

Marin Hinkle (The Marvelous Mrs. Maisel)

Cecily Strong (Saturday Night Live)

Kate Mckinnon (Saturday Night Live)

Annie Murphy (Schitt’s Creek)

Winner: Annie Murphy (Schitt’s Creek)

Outstanding Comedy Series

Curb Your Enthusiasm

Dead to Me

The Good Place

Insecure

The Kominsky Method

The Marvelous Mrs. Maisel

Schitt’s Creek

What We do in the Shadows

Winner: Schitt’s Creek

Outstanding Variety Talk Series

Full Frontal with Samantha Bee

Jimmy Kimmel Live!

The Daily Show with Trevor Noah

The Late Show with Stephen Colbert

Last Week Tonight with John Oliver

Winner:  Last Week Tonight with John Oliver

Outstanding Actress in a Limited Series

Kerry Washington (Little Fires Everywhere)

Cate Blanchett (Mrs. America)

Octavia Spencer (Self Made: Inspired By the Life of Madam C.J Walker)

Regina King (Watchmen)

Shira Haas (Unorthodox)

Winner: Regina King (Watchmen)

Outstanding Actor in a Limited Series

Paul Mescal (Normal People)

Mark Ruffalo (I Know This is True)

Hugh Jackman (Bad Education)

Jeremy Pope (Hollywood)

Jeremy Irons (Watchmen)

Winner: Mark Ruffalo (I Know this Much is True)

Outstanding Writer for a Limited Series

Sally Roony, Alice Birch (Normal People)

Susannah Grant, Micheal Chabon, Ayelet Waldman (Unbelievable)

Anna Winger (Unorthodox)

Damon Lindelof, Cord Jefferson (Watchmen)

Tanya Barfield (Mrs. America)

Winner: Damon Lindelof, Cord Jefferson (Watchmen)

Outstanding Director for a Limited Series

Lynn Shelton (Little Fires Everywhere)

Lenny Abrahamson (Normal People)

Maria Schrader (Unorthodox)

Nicole Kassell (Watchmen)

Steph Green (Watchmen)

Stephen Williams (Watchmen)

Winner: Maria Schrader (Unorthodox)

Outstanding Supporting Actor in a Limited Series

Yahya Abdul-Mateen II (Watchmen)

Dylan McDermott (Hollywood)

Jim Parsons (Hollywood)

Tituss Burgess (The Unbreakable Kimmy Schmidt)

Joven Adepo (Watchmen)

Louis Gossett Jr. (Watchmen)

Winner: Yahya Abdul-Mateen II (Watchmen)

Outstanding Supporting Actress in a Limited Series

Holland Taylor (Hollywood)

Margo Martindale (Mrs. America)

Tracey Ullman (Mrs. America)

Toni Collette (Unbelievable)

Jean Smart (Watchmen)

Uzo Aduba (Mrs. America)

Winner: Uzo Aduba (Mrs. America)

Outstanding Limited Series

Little Fires Everywhere

Unbelievable

Mrs. America

Unorthodox

Watchmen

Winner: Watchmen

Outstanding Competition Program

Tom Chef

Rupaul’s Drag Race

Nailed It!

The Masked Singer

The Voice

Winner: Rupaul’s Drag Race

Outstanding Lead Actor in a Drama Series

Jason Bateman (Ozark)

Billy Porter (Pose)

Jeremy Strong (Succession)

Brian Cox (Succession)

Sterling K. Brown (This is Us)

Steve Carell (The Morning Show)

Winner: Jeremy Strong (Succession)

Outstanding Lead Actress in a Drama Series

Zendaya (Euphoria)

Jodie Comer (Killing Eve)

Sandra Oh (Killing Eve)

Laura Linney (Ozark)

Olivia Colman (The Crown)

Jennifer Aniston (The Morning Show)

Winner: Zendaya (Euphoria)

Outstanding Writer for a Drama Series

Peter Morgan (The Crown)

Jesse Armstrong (Succession)

Thomas Schnauz (Better Call Saul)

Gordon Smith (Better Call Saul)

Chris Mundy (Ozark)

John Shiban (Ozark)

Miki Johnson (Ozark)

Winner: Jess Armstrong (Succession)

Outstanding Director for a Drama Series

Benjamin Caron (The Crown)

Jessica Hobbs (The Crown)

Mimi Leder (The Morning Show)

Mark Mylod (Succession)

Andrij Parekh (Succession)

Lesli Linka Glatter (Homeland)

Ben Semanoff (Ozark)

Alik Sakharov (Ozark)

Winner: Andrij Parekh (Succession)

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

Giancarlo Esposito (Better Call Saul)

Billy Crudup (The Morning Show)

Matthew Macfadyen (Succession)

Bradley Whitford (The Handmaid’s Tale)

Kiernan Culkin (Succession)

Mark Duplass (The Morning Show)

Jeffrey Wright (Westworld)

Nicholas Braun (Succession)

Winner: Billy Crudup (The Morning Show)

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

Laura Dern (Big Little Lies)

Meryl Streep (Big Little Lies)

Fiona Shaw (Killing Eve)

Julia Garner (Ozark)

Sarah Snook (Succession)

Helena Bonham Carter (The Crown)

Samira Wiley (The Handmaid’s Tale)

Thandie Newton (Westworld)

Winner: Julia Garner (Ozark)

Outstanding Drama Series

Better Call Saul

Killing Eve

Ozark

Stranger Things

Succession

The Crown 

The Handmaid’s Tale

The Mandalorian

Winner: Succession

close

Want more Tea?

Sign up now to receive the latest news and other content from TV Tea every week.

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Leave a Reply